Za razliku od krovnih solarnih sustava, balkonski solarni sustavi su manji zbog ograničenja prostora, obično sastavljeni od jednog ili dva solarna panela povezana s električnom utičnicom. Iako proizvode manje energije od krovnih sustava, uključuju bitne komponente poput solarnih panela, solarnog pretvarača, spremnika baterija i potrebne žičane instalacije, omogućavajući jednostavnu instalaciju na ograde balkona ili stalke.
Balkonski solarni sustavi postaju popularni u Europi, posebno u zemljama poput Njemačke, gdje se broj registriranih priključnih sustava gotovo udvostručio od sredine 2023. godine, dosegnuvši ukupno 400.000 balkonskih elektrana diljem zemlje.
Balkonski solarni paneli funkcioniraju slično kao i krovni paneli, hvatajući sunčevu svjetlost i pretvarajući je u upotrebljivu električnu energiju. Pomoću solarnog pretvarača, generirana istosmjerna (DC) električna energija pretvara se u izmjeničnu (AC) koja je pogodna za napajanje kućanskih aparata i integraciju u električnu mrežu. Ako se ugradi, spremnik baterija omogućuje pohranu viška energije za upotrebu tijekom perioda niske sunčeve svjetlosti ili noću.
Jedna od primjetnih prednosti balkonskih solarnih sustava je njihov jednostavan proces instalacije, često s prikladnim plug-and-play postavljanjem koje zahtijeva minimalno tehničkog znanja. Ti sustavi mogu napajati uređaje do 400 vata tijekom nekoliko sati dnevno, a uz dodatak baterije mogu služiti kao solarni punjači za elektroniku poput telefona, prijenosnih računala i svjetiljki za hitne situacije.
Izvor: www.slashgear.com
Izrada i hosting - SolarShop
Koristimo kolačiće koji optimiziraju performanse naše web stranice, kolačiće za analizu prometa i kolačiće za personalizaciju oglašavanja. Izaberite koje od njih ćete prihvatiti: