Solarna Energija Predvodi Globalni Napredak

Solarna energija

U 2023. godini svijet je svjedočio značajnom porastu kapaciteta za proizvodnju obnovljive električne energije, s povećanjem od 50% u odnosu na 2022. godinu. Prema najnovijem izvještaju međunarodne agencije za energiju (IEA), globalna sposobnost proizvodnje obnovljive energije raste brže nego ikad u posljednja tri desetljeća.

Rekordni rast u korištenju solarne energije

  • Solarna energija: U 2023. godini, gotovo 510 gigavata (GW) obnovljivih energetskih kapaciteta je dodano u energetske sustave širom svijeta. Solarna energija (PV) čini tri četvrtine ovog rasta.
  • Kina kao lider: Kina je u 2023. instalirala jednako mnogo solarnih PV kapaciteta kao cijeli svijet u 2022. Također, dodaci vjetroturbina u Kini su se povećali za 66% u odnosu na prethodnu godinu.
  • Rekordi u Europi, SAD-u i Brazilu: Povećanje kapaciteta obnovljivih izvora energije u ovim regijama također je postiglo rekordne visine.

Ključni trendovi i izazovi

  • Očekivani rast: Pod trenutnim politikama i tržišnim uvjetima, očekuje se da će globalni kapacitet obnovljive energije narasti na 7.300 GW u razdoblju od 2023. do 2028. godine.
  • Dominacija sunca i vjetra: Solarna energija i vjetar čine 95% ovog proširenja, s pretpostavkom da će obnovljivi izvori energije preteći ugljen kao glavni izvor globalne električne energije do početka 2025. godine.
  • Financijska dostupnost: Ključno pitanje je nedostatak financiranja za zemlje u razvoju i nastajuća gospodarstva, što je presudno za postizanje globalnog cilja trostruke kapacitete do 2030. godine.

Solarna PV i vjetroturbine: cijene i proizvodnja

  • Cijene solarnih modula: U 2023. godini su cijene solarnih PV modula smanjene za gotovo 50% u odnosu na prethodnu godinu, a očekuje se nastavak smanjenja troškova i brze implementacije.
  • Kapaciteti proizvodnje: Globalni proizvodni kapacitet se očekuje da dosegne 1.100 GW do kraja 2024., znatno premašujući potražnju.
  • Vjetroturbine: Industrija vjetra (izvan Kine) suočava se s izazovnijim okruženjem zbog poremećaja u opskrbnim lancima, viših troškova i dugih vremenskih okvira za dozvole.

Izazovi i mogućnosti

Da bi se ispunio globalni cilj trostrukih kapaciteta do 2030. godine, potrebno je rješavati različite izazove:

  • Politika i investicije: Rješavanje izazova poput političke neizvjesnosti, nedostatnih ulaganja u infrastrukturu mreže i administrativnih barijera.
  • Pristup financiranju: Snažna uprava i robusni regulatorni okviri su ključni za privlačenje investicija, posebno u nastajućim i razvijajućim gospodarstvima.
  • Poticanje potražnje: Ambiciozni projekti moraju biti podržani dosljednim politikama koje potiču potražnju.

Izvještaj IEA za 2023. godinu otkriva da svijet napreduje prema ostvarenju cilja trostrukih kapaciteta obnovljivih izvora energije do 2030. godine. Usprkos nezapamćenom rastu u posljednjih 12 mjeseci, potrebno je uložiti dodatne napore i riješiti ključne izazove kako bi se postigao ovaj ambiciozni cilj. Usredotočenost na solarne PV i vjetroturbine, zajedno s pažnjom na financiranje i politike u zemljama u razvoju, ključni su za uspjeh u ispunjavanju globalnih energetskih i klimatskih ciljeva.

Izvor: iea.org

Povezani članci:

pozega solarna elektrana 12kw

Nova solarna elektrana snage 12 kW u Požegi!

Predstavljamo naš najnoviji projekt – solarnu elektranu snage 12 kW u Požegi! Zahvaljujući viziji i povjerenju našeg klijenta, ova instalacija omogućit će značajne energetske uštede te donijeti korak prema održivijem [...]
Read more
solarna elektrana bjelovar

Nova solarna elektrana u Bjelovaru!

Ponosno predstavljamo naš novi projekt – solarnu elektranu snage 11,7 kW u Bjelovaru! Ovaj sustav osigurava vlasnicima značajne uštede i stabilan izvor čiste energije, direktno iz prirode. Svaka instalacija je [...]
Read more
samobor solarna elektrana

Nova solarna elektrana 8 kW u Samoboru!

Još jedan uspješno dovršen projekt! Naša nova solarna elektrana snage 8 kW instalirana je u Samoboru, pružajući domaćinstvu čist i održiv izvor energije te dugoročne uštede na računima. Ova elektrana [...]
Read more

Planirana Samoodrživost Otoka Ugljana

Nakon Obrovca, koji trenutno ima najveću solarnu elektranu u Hrvatskoj, uskoro bi i otok Ugljan mogao dobiti svoju veliku solarnu elektranu slične snage. Planirana elektrana, koja bi se nalazila u [...]
Read more

Solarni Paneli na Centru udruga u Velikoj Pisanici

Općina Velika Pisanica započinje novi projekt postavljanja solarnih panela na Centru udruga, s ciljem unapređenja korištenja obnovljivih izvora energije i smanjenja troškova energije. Ukupna vrijednost ovog projekta iznosi 47.000,00 eura, [...]
Read more

Solarna Energija Spašava Živote

U svibnju 2024. godine u Linga Lingi u Mozambiku ostvario se izvanredan projekt zahvaljujući suradnji između LONGija, vodećeg proizvođača solarne tehnologije, Senergije, švedskog veletrgovca solarne energije, i neprofitne organizacije Project [...]
Read more
Copyright ©2024

Izrada i hosting - Smart-Pixel.hr